Search
LEZZETLİ VE EFSANEVİ

HİKAYEMİZ

Klasik stilin modern bir dille işlendiği dekorasyonu ile misafirlerine oldukça keyifli bir ambiyans da sunan The Steeve By İsmet Saz, mimarisinde hakim olan mavi, kahve tonları, beyaz ve grinin muhteşem uyumunu gözler önüne seriyor. Açık mutfak anlayışını benimseyen The Steeve By İsmet Saz, profesyonel ekibi önderliğinde hazırlanan lezzetlerinin mutfaktan tabağa en keyifli yolculuklarını da tüm şeffaflığı ile misafirleriyle paylaşıyor.

Ayrıcalıklı lezzetler, keyifli müzikler, şık ambiyans, kaliteli servis anlayışı ile şehrin yeni buluşma noktası olarak öne çıkan, The Steeve By İsmet Saz, gastronomik deneyimler ve özel anlar yaşamak isteyenleri ağırlıyor.

İsmet Saz

“Yemek yapmak kadar doğal bir şey yok hayatımda. Kendimi bildim bileli mutfaktayım.”

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan İsmet Saz Turizm Bakanlığı’na bağlı TUREM adlı okuldan mezun olarak turizm sektörüne ilk adımını attı. Bu alandaki tecrübesi İsmet Saz’ın yaratıcılığını özgürce ifade edeceği mutfağa girmesine ön ayak oldu. Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mutfak Sanatları ve Gastronomi Bölümü’nde devam eden İsmet Saz mezun olduktan sonra Four Seasons Hotel’de çalışmaya başladı. Kısa sürede işinde başarıyı yakalayan İsmet Saz, ünlü şef Carlo Bernardini ile tanıştı, şef Decanter Wine Bar Nişantaşı’nda birlikte çalışan ikili Circus Restaurant Nişantaşı’nın açılışını yaptı.

Türkiye’de Ulus 29, Panini Restoranları, Kemer Country & Golf Club şef olarak çalışan İsmet Saz’ın edindiği deneyimler ışığında yoluna devam ederek Amerika macerasına başladı. Dean & Deluca Commissery ve Tom & Cat firmalarında Bakery eğitimleri alan İsmet Saz sonrasında Marriott Providence RI, Aperitif Group NYC, 2 Michelin yıldızlı Gordon Ramsay at London NYC’de Sous Chef olarak çalışırken ayrıca Halikarnas Brooklyn, Turks & Frogs Group NYC, Savann NYC Resturant’larına da danışmanlık yaptı.

ABD’den Head Chef olarak Dean & Deluca’yı kurmak için dönüş yapan İsmet Saz, Alaçatı Alavya Otel ve Fogo Restaurant’ta Chef de Cuisine olarak çalıştı ve bu alanda verdiği birçok danışmanlık hizmetiyle de kısa sürede eşsiz tecrübeler kazandı.

Katıldığı televizyon programlarıyla başarısını pekiştiren İsmet Saz catering ve yemek derslerindeki başarısıyla da adından söz ettirdi. Farkli ülkelerden ve disiplinlerden şeflerle beraber çalışarak mesleki bakış açısına farklı değerler kattı. 2016’da Chef of the Year ödülünü alarak da başarısını bir kez daha pekiştirmiş oldu.

G2M Dağıtım ve Pazarlama Şirketi’nde Kanal Pazarlama Müdürü ve Kurumsal Executive Chef pozisyonlarını aynı anda sürdürerek iş hayatına devam ettikten sonra deneyimlerini hayata geçirebilmek adına TOİ Restaurant & Lounge’u 2015 yılında kurmuştur.

İstanbul’un gözde semtlerinden Kuruçeşme’de Akdeniz mutfağından ilham almış menüsü lokal malzemeler ile rafine sunumları, zengin şarap kavı ve birici sınıf servisi ile kapılarını keyif dolu bir akşam için sizlere açıyor. İsmet Saz, Kanyon AVM içerisinde yeni açtığı The Steeve by İsmet Saz Restaurant’ta İspanyol Mutfağı esintili menüsü ile şehrin kaosundan kaçabileceğiniz ve benzersiz lezzetleri sizlere sunuyor.

Sorry, the comment form is closed at this time.