Search

İsmet Saz

“Yemek yapmak kadar doğal bir şey yok hayatımda. Kendimi bildim bileli mutfaktayım.”

İsmet Saz, 17.09.1980 tarihinde İstanbul, Üsküdar’da doğmuştur. İlkokulu, 50. Yıl Besim Kadırgan İlkokulu’nda tamamladıktan sonra Ertuğrul Gazi Lisesi’nde orta öğrenim görmüştür. Kervan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Turizm Bakanlığı’nın Turem adlı okulundan 1997 yılında turizmci olarak mezun olmuştur. Lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mutfak Sanatları ve Gastronomi Bölümü’nde devam etmiştir. Kişisel gelişimini en iyi şekilde tamamlamak adına alanında bir çok eğitim ve seminere katılmıştır. Ayrıca Dean&Deluca Commissery ve Tom&Cat firmalarında Bakery eğitimlerini de almıştır.

Profesyonel iş hayatında; Türkiye’de ve yurtdışında çalışarak farklı kültürlerin içinde kariyerinde uzmanlaşmıştır. Türkiye’de; Four Seasons Hotel İstanbul, Decanter Wine Bar, Circus Restaurant, Ulus 29, Panini Restoranları, Kemer Country & Golf Club, Marriott Hotels, Dean&Deluca, Alaçatı Alavya Otel ve Fogo Restaurant’larında Chef olarak çalışmıştır. Amerika’da ise; Marriott Providence RI, Aperitif Group NYC, 2 michelin yıldızlı Gordon Ramsay at London NYC’de Sous Chef olarak çalışırken ayrıca Halikarnas Brooklyn, Turks & Frogs Group NYC, Savann NYC Resturant’larına da danışmanlık yapmıştır.
Amerika’dan Türkiye’ye Head Chef olarak Dean&Deluca’yı kurmak için dönüş yapmıştır. Ardından Alaçatı Alavya Otel ve Fogo Restaurant’ta Chef de Cuisine olarak çalışmıştır. Bu alanda verdiği birçok danışmanlık hizmetiyle de kısa sürede eşsiz tecrübeler kazanmıştır. Ayrıca, televizyon programları yanı sıra catering, yemek dersleri de yapmış olduğu başarılı kariyeri içerisinde yer almaktadır. Carlo Bernardini başta olamak üzere Daniel Ng, Elena Mattei, Amerika’da ise Julio Velaquez, Franco Paterno, Gordon Ramsay, Marcus Glocker ve Gerath Evans gibi şeflerle beraber çalışarak mesleki bakış açısına farklı değerler katmıştır. G2M Dağıtım ve Pazarlama Şirketi’nde Kanal Pazarlama Müdürü ve Kurumsal Executive Chef pozisyonlarını aynı anda sürdürerek Turkiye’ye yeni urunler sokup HOT isimli kitabini yayinlamistir. 2015 yilinda TOI Istanbul’u kurmus olup kisa surede marka haline getirmistir. 2016 yilinda Timeout tarafinda Yilin sefi secilip, Hurriyet Incili Gastronomi de 3 inci almaya hak kazanmistir. 2018 yilinda Gecce tarafindan Imza Restaurant odulune layik gorulmustur. Halen TV programlarinin yani sira danismanliklarina devam etmektedir. Aynı zamanda 2018 yılının Eylül ayında 2.markası olan The Steeve’i Kanyonda ki İntema Yaşam’da hayata geçirmiştir.

Sorry, the comment form is closed at this time.